dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

  |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   FOTOGALERIA   |   KONTAKT     |   REKLAMA  |

   


 
Atrakcje Turystyczne Mrzeżyna ...
 


Kościół
ulokowany na wzniesieniu oraz plebania w Mrzeżynie znajdują się bardzo blisko pasa wydm nadmorskich. Według świadka, kościół parafialny powstał w latach 1900-1912. W roku 1912 został poświęcony przez biskupa ewangelicko-augsburskiego. Od 6 września 1945 Mrzeżyno należało do parafii w Trzebiatowie. 21 października 1945 proboszcz Trzebiatowa dokonał poświęcenia kościoła w Mrzeżynie nadając mu tytuł Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W latach 1951-1956 kościół był nieczynny ze względu na bliskość poligonu wojskowego i obowiązujący na tym odcinku wybrzeża zakaz wstępu. W roku 1972 świątynię włączono do parafii pw. św. Józefa w Trzebuszu jako kościół filialny, a w roku 1983 ustanowiono go kościołem rektorskim. 14 stycznia 1985 dekretem ks. bp Kazimierza Majdańskiego erygowano w Mrzeżynie parafię. Z chwilą powstania parafii i objęcia duszpasterzowania przez ks. Henryka Jędrychowskiego nastąpił rozwój życia parafialnego, przeprowadzono generalny remont kościoła oraz wybudowano plebanię z domem rekolekcyjnym, gdzie obecnie odbywają się rekolekcje Kościół Domowy - Oazy Rodzin z całej diecezji. 


Zabytkowa chałupa rybacka
- położona przy ul. Zabytkowej, przykład chałupy ryglowej wąskofrontowej, krytej strzechą, typowej dawniej na tych terenach.

 Spływy kajakowe - Szlak kajakowy zaczyna się w Świdwinie i kończy w bazie OSiR w Mrzeżynie i liczy prawie 140 km. Rega to łatwa i malownicza rzeka, ale na drodze spływu znajduje się kilka przeszkód wymagających przenoszenia kajaków.


Jezioro Resko Przymorskie
- dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza 300-metrowej szerokości mierzeją.
Przy jeziorze znajduje się przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Resko Przymorskie jest idealnym miejscem dla amatorów wędkowania - bogate jest w szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, liny i węgorze.
Jezioro ma brzegi w znacznym stopniu zarośnięte trzciną i niedostępne, co powoduje, że jest doskonałym schronieniem dla wielu gatunków ptactwa wodnego.
 

Port usytuowany u ujścia rzeki Regi osłaniają dwa falochrony wybiegające w morze. Falochron wschodni ma długość 206 m, a zachodni – 327 m. Szerokość wejścia do portu wynosi 50m. Port może przyjmować statki o parametrach: max  długość – 12 m, max szerokość – 4 m. Aktualne dopuszczalne zanurzenia określa bosman portu Mrzeżyno. wejście/wyjście z portu dozwolone jest przy widzialności powyżej 2,0 Mm oraz dla siły wiatru do 3° B i stanu morza do 2° B. Obrotnica o średnicy 82 m znajduje się pośrodku rzeki Regi w odległości 175 m poniżej mostu drogowego. Dopuszczalne zanurzenie w porcie wynosi ok. 2,5 m, a w basenie rybackim ok. 1,8 m. Port Mrzeżyno ma ściśle określony status portu rybackiego. Z racji tego odbywać się tu może ruch rybackich jednostek pływających, jednak awaryjnie miejsce cumowania mogą uzyskać tu jednostki o zanurzeniu nie większym niż 1,40-1,50 m.

Długości i głębokości nabrzeży:

Lp.

NAZWA NABRZEŻA

DŁUGOŚĆ

GŁĘBOKOŚĆ

1.

Nabrzeże Pasażerskie

104m

ok.3,00 m

2.

Nabrzeże Przeładunkowe

256 m

ok.3,50 m

3.

Basen Postojowo Rybacki

197m

ok.2,7 m

 

Bosmanat Portu Mrzeżyno
ul. Marynarska 1
72-330
Mrzeżyno
tel. +48 91 386-61-19

54°08 N  15°17 E

Bosmanat Portu Mrzeżyno pełni dyżur w dni robocze w godzinach 07.15 do 15.15.
W Bosmanacie Portu istnieje możliwość uzyskania informacji o aktualnych ostrzeżeniach nawigacyjnych i pogodzie.
 


 


źródło: pl.wikipedia.org
źródło: ms.ums.gov.pl
źródło: www.mrzezyno.pl  oraz www.trzebiatow.pl
Zdjęcia udostępniło Wydawnictwo "Pan Dragon"


 Jeśli chcesz aby twoje zdjęcie z Mrzeżyna lub okolic znalazło się w naszej galerii prześlij
je do nas na adres:  
kontakt@mrzezyno.com

- umieścimy Twoje zdjęcie.